Doświadczam, rozumiem...

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Lubię eksperymentować

Logotyp

W dniu 17.11.2021 r.  przeprowadzone zostały kolejne zajęcia w ramach projektu „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – Żerom rozwija kompetencje kluczowe” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Tym razem zajęcia prowadzone przez nauczycielki biologii: Panią Iwonę Dudę, Panią Katarzynę Pióro oraz Panią Annę Baran w trzech pracowniach biologicznych nr 30, 48 i 49 odbywały się pod hasłem „Lubię eksperymentować”.

17 listopada 2021
Anna Baran, Katarzyna Pióro
Czytaj więcej o: Lubię eksperymentować

Wyjazd ostatniej grupy uczestników projektu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Logotyp

W dniu 23.11.2021 r.  w ramach realizacji projektu „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – Żerom rozwija kompetencje kluczowe” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ostatnia grupa Uczestników Projektu wzięła udział zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem zadania było umożliwienie UP pracy metodą badawczą, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, pod nadzorem specjalistów.

23 listopada 2021
Anna Baran
Czytaj więcej o: Wyjazd ostatniej grupy uczestników projektu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Lubię laboratorium

Logotyp

W ramach projektu „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – Żerom rozwija kompetencje kluczowe” realizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego (LiderProjektu) i Gminę Kielce/I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (Partner w Projekcie) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w dniu 10.11.2021 r. przeprowadzone zostały przez nauczycieli biologii: panią Iwonę Dudę, panią Katarzynę Pióro oraz panią Annę Baran zajęcia pod hasłem „Lubię laboratorium” .

Warsztaty zgodnie z planem odbywały się w trzech pracowniach biologicznych nr 30, 48 i 49.

10 listopada 2021
Anna Baran
Czytaj więcej o: Lubię laboratorium

Laboratorium chemiczne dla uczestników projektu "Doświadczam, rozumiem, tłumaczę..."

Przejdź do - Laboratorium chemiczne dla uczestników projektu "Doświadczam, rozumiem, tłumaczę..."

Logotyp

9 listopada odbyły się kolejne już zajęcia laboratoryjne z chemi dla grupy 2 (osób biorących udział w projekcie „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – „Żerom” rozwija kompetencje kluczowe” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego). Na zajęciach została poruszona tematyka procesów utleniania i redukcji z udziałem silnych utleniaczy nieorganicznych, jakimi są manganian (VII) potasu w środowisku kwasowym, zasadowym i obojętnym oraz dichromian (VI) potasu w środowisku kwasowym.

Zajęcia o tej tematyce dla grupy 1 i 3 odbyły się 28 października 2021 r.

9 listopada 2021
Aleksandra Szychowska
Czytaj więcej o: Laboratorium chemiczne dla uczestników projektu "Doświadczam, rozumiem, tłumaczę..."

Zajęcia laboratoryjne z biologii - spotkanie drugie

Przejdź do - Zajęcia laboratoryjne z biologii - spotkanie drugie

Logotyp

W dniach 19 i 21 października odbyły się drugie zajęcia laboratoryjne z biologii w salach nr 30, 48 oraz 49 dla wszystkich uczestników projektu „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – „Żerom” rozwija kompetencje kluczowe” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Uczniowie samodzielnie przeprowadzili doświadczenia na stanowiskach pt "Sprawdź co jesz" oraz "Dlaczego woda utleniona się pieni".  Postępując według instrukcji, wykonali doświadczenia z wykrywaniem cukrów w produktach spożywczych, używając do tego chleba,  orzechów, soku z winogron oraz odczynników Fehling I i II a także płynu Lugola. Ten sam zestaw produktów spożywczych wykorzystali do wykrywania tłuszczów oraz białek przy użyciu kwasu azotowego. Następnie badali aktywność katalazy w tkankach roślinnych i zwierzęcych wykorzystując do tego stary surowy ziemniak, wątrobę zwierzęcą i wodę utlenioną.Badali najpierw świeży sok z ziemniaka,  surową wątrobę , obserwowali intensywne pienienie po dodaniu wody utlenionej , co świadczy o obecności aktywnej katalazy.

22 października 2021
Iwona Duda
Czytaj więcej o: Zajęcia laboratoryjne z biologii - spotkanie drugie