Jesteś tutaj: Start


Strona główna

27 kwietnia 2024 r. (sobota) godz. 9.00-13.00 - DZIEŃ OTWARTY DLA ÓSMOKLASISTÓW.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze wydarzenia

Koncert Muzyki Polskiej

Powiększ zdjęcie Koncert%20muzyki%20polskiej%20-%20zdjęcie%201

Dnia 16 kwietnia 2024 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyło się niecodzienne wydarzenie artystyczne pod hasłem Koncert Muzyki Polskiej. Na scenie auli szkolnej zaprezentowało się siedmiu adeptów sztuki wokalnej, uczniów śpiewu solowego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, wraz z pianistami, w roli ich akompaniatorów.
Koncert muzyki operowej obejmował 13 utworów wokalno-instrumentalnych. Zgromadzona publiczność z uwagą i skupieniem słuchała pieśni polskich Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego, Eugeniusza Pankiewicza i Władysława Żeleńskiego oraz arii z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta.

16 kwietnia 2024
Marta Złotnicka-Goderecka
Czytaj więcej o: Koncert Muzyki Polskiej

Leon Łuskino - autor pieśni "Szara piechota"

Powiększ zdjęcie Leon%20Łuskino

Jedną z bardziej popularnych pieśni żołnierskich  śpiewanych w XX w. była  „Szara piechota”.  Jej autorem jest Leon Łuskino (1872–1948), oficer Wojska Polskiego, literat i kompozytor.
Urodził się 152 lata temu - 11 kwietnia 1872 r. w Chęcinach. Zapisał się na kartach historii naszej szkoły jako uczeń Męskiego Gimnazjum Rządowego w Kielcach. Aktywnie działał w zakonspirowanym kółku samokształceniowym, które miało na celu walkę z rusyfikacją szkoły oraz szerzenie w społeczeństwie oświaty i idei niepodległościowych.

11 kwietnia 2024
Czytaj więcej o: Leon Łuskino - autor pieśni "Szara piechota"

Olimpiada projektów społecznych Zwolnieni z Teorii

Powiększ zdjęcie Logo%20-%20Zwolnieni%20z%20Teorii

Celem olimpiady jest motywowanie uczniów do podejmowania działalności społecznej. Poprzez organizację projektów społecznych jej uczestnicy przyczyniają się do poprawy życia w lokalnych społecznościach, zdobywają praktyczne kompetencje, np. wchodząc w rolę lidera zespołu. Pozwala im to zdobywać uniwersalne doświadczenie pracy zespołowej oraz przygotować się do wyzwań współczesnego rynku pracy.

Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Zwolnieni z Teorii, a jej patronatem Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z roku na rok olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. W roku szkolnym 2023/24 nasi uczniowie realizują projekty, które są aktywnie wspierane przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach „Żeromszczacy”.

Zapraszamy do obserwacji przedsięwzięć na portalach społecznościowych.

8 kwietnia 2024
Anna Wojnowska-Duplicka, Izabela Złonkiewicz, Ewa Traczewska
Czytaj więcej o: Olimpiada projektów społecznych Zwolnieni z Teorii

Sesja „ Zrozumieć Żeromskiego”

Powiększ zdjęcie Sesja%20Zrozumieć%20Żeromskiego%20-%20zdjęcie%201

Biskup Konstanty Felicjan Szaniawski w 1723 r. powierzył przygotowanie otwarcia szkoły i seminarium prezesowi Instytutu „Communis Vitae” ks. Andrzejowi Karasiowi. Prace przy wznoszeniu budynku szkoły rozpoczęto 25 kwietnia 1724 r. na tak zwanym Krakowskim Przedmieściu w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Trójcy. W nawiązaniu do tego ważnego w historii I LO wydarzenia, w dniu 4 kwietnia 2024 r., w godz. 11.05-12.45, zorganizowana została sesja popularnonaukowa pod hasłem Zrozumieć Żeromskiego, która rozpoczęła szkolne obchody JUBILEUSZU 300-lecia naszej Szkoły.

4 kwietnia 2024
Dariusz Wojciechowski
Czytaj więcej o: Sesja „ Zrozumieć Żeromskiego”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Powiększ zdjęcie Logo%20Narodowego%20Programu%20Rozwoju%20Czytelnictwa

Z przyjemnością informujemy o otrzymaniu dofinansowania w kwocie 12 tysięcy złotych z funduszu Ministerstwa Edukacji Narodowej (plus 3 tysiące od lokalnego samorządu ) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

3 kwietnia 2024
Elżbieta Pukalska
Czytaj więcej o: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa