Olimpiada projektów społecznych Zwolnieni z Teorii

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 kwietnia 2024

Celem olimpiady jest motywowanie uczniów do podejmowania działalności społecznej. Poprzez organizację projektów społecznych jej uczestnicy przyczyniają się do poprawy życia w lokalnych społecznościach, zdobywają praktyczne kompetencje, np. wchodząc w rolę lidera zespołu. Pozwala im to zdobywać uniwersalne doświadczenie pracy zespołowej oraz przygotować się do wyzwań współczesnego rynku pracy.

Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Zwolnieni z Teorii, a jej patronatem Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z roku na rok olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. W roku szkolnym 2023/24 nasi uczniowie realizują projekty, które są aktywnie wspierane przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach „Żeromszczacy”.

Zapraszamy do obserwacji przedsięwzięć na portalach społecznościowych.

Młodzi dorośli

Logo - Młodzi dorośli

Projekt realizują Ola Chwalińska, Zuzanna Urbańska, Joanna Orłowicz, Maja Krześniak, Oliwia Magiera- uczennice klasy 3e oraz Maksym Brzeziński- uczeń klasy 3d.

Niewystarczająca edukacja prozawodowa, brak wiedzy dotyczącej przebiegu studiów oraz nieznajomość realiów zawodowych sprawia, że wybór ścieżki kariery jest często emocjonalny i nie podejmowany w świadomy sposób. Brak wsparcia ze strony dorosłych, przy jednocześnie odczuwalnej presji społecznej jest powodem utraty wiary w słuszność podjętej decyzji, co w konsekwencji budzi niepokój o przyszłość, wywołuje lęki i stany depresyjne. Postanowiliśmy stworzyć bazę wiedzy wspierającą młodych dorosłych w wyborze drogi zawodowej. Realizujemy wywiady z przedstawicielami różnych zawodów, umieszczamy krótkie treści informacyjne w naszych social mediach. Ponadto przeprowadziliśmy konferencję o nazwie ,,Krok w dorosłość’’, która odbyła się 15.03.2024r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Składała się z bloku poświęconego ósmoklasistom, dotyczącego wyboru profilu w liceum, jak również z dwóch bloków dedykowanych licealistom odnośnie rekrutacji na studia w Polsce i za granicą. Na konferencji wystąpili: p. Joanna Blicharska - nauczycielka doradztwa zawodowego, p. Ewa Sęk - studentka Wrocławskiego AWF, mgr Paulina Dolęga - nauczycielka akademicka Politechniki Świętokrzyskiej, Michalina Maciejczyk – uczennica profilu IB VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach, Julia Kałużna - mentorka ,,Your Path Academy’’.

Zachęcamy do obserwowania naszych profili: https://mlodzidorosli.edu.pl/

Niewypowiedziane słowa

Logo-Niewypowiedziane słowa

Projekt realizują uczniowie z klasy 2 H : Gabriela Biskupska, Karol Białogoński, Nadia Gąsiorek, Igor Moćko i Julia Sołtysik.

Uczniowie postanowili zwrócić uwagę na tematy i słowa, których nie usłyszeli w ważnych dla siebie życiowych momentach. Takie słowa powinny nieść wiedzę związaną z relacjami międzyludzkimi, dorastaniem, emocjami, samodzielnością czy wyborem szkoły ponadpodstawowej.

Chcąc naprawić zaniechania dorosłych i pomóc rówieśnikom, autorzy projektu opracowali scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży, przeprowadzili warsztaty na temat komunikacji, emocji oraz odpowiedzialnych wyborów. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość nabycia kompetencji społecznych ułatwiających wejście w nową grupę rówieśniczą, a także otrzymali informacje, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

”ODD” Minds Project

 Logo-ODD Minds Project

Projekt realizują uczennice klas trzecich : Amelia Nawrot, Nikola Równicka, Maria Drogosz, Zuzanna Wijas

Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zdrowia psychicznego młodych ludzi. Najpoważniejszym i jednocześnie często bagatelizowanym problemem jest fakt zmagania się młodzieży z problemami psychicznymi. Uznałyśmy, że musimy złamać „tabu” dotyczące tego problemu, dlatego przygotowałyśmy warsztaty dla rówieśników, podczas których rozmawiamy o zdrowiu psychicznym, wskazujemy jak radzić sobie z innością, gdzie szukać wsparcia i specjalistycznej pomocy.

 

„Zdrowi i odporni”

Logo - Zdrowi i odporni

Projekt realizowany przez Ninę Piekielnik z klasy 3E wraz z grupą uczennic z II LO w Legionowie.

„Zdrowi i odporni” to projekt społeczny skierowany do młodzieży, którego celem jest promowanie fitoterapii (ziołolecznictwa), opartej na wiarygodnych źródłach informacji.

Pragniemy zwrócić uwagę naszych odbiorców na zalety fitoterapii oraz pokazać bezpieczniejszą drogę tym, którzy traktują leki jak cukierki. Chcemy uzmysłowić rówieśnikom sięgającym po silne leki przeciwbólowe, nawet przy najmniejszych dolegliwościach, że mogą je zastąpić łagodniejszymi, domowymi preparatami. W tym celu zorganizowałyśmy konferencję z dr n. humanistycznych Karoliną Julią Siemek, wykładowcą akademickim oraz certyfikowanym zielarzem-fitoterapeutą.

Realizując projekt skupiamy się głównie na działalności w social mediach, gdzie młodzi spędzają najwięcej czasu. Projekt promujemy przy pomocą wzmianek medialnych i plakatów. W zespole znajdują się osoby z różnych miast, co sprawia, że nasze działania mają szerszy zakres terytorialny.

Zachęcamy do obserwowania naszych profili:

ig: _zdrowi_
tik tok: zdrowi.i.opdorni
fb: zdrowi i odporni

Zdrowy talerz

Logo- Zdrowy talerz

Grupa uczniów z klasy 3c, biologiczno- chemicznej, zwróciła uwagę na niski poziom świadomości rówieśników w kwestii zdrowego odżywiania. Stworzony przez nich projekt „Zdrowy talerz” ma na celu podniesienie świadomości młodych ludzi o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Uczestnicy projektu pokazują jaki wpływ ma dieta na zdrowie fizyczne i psychiczne. Podczas realizacji projektu wzbogacają wiedzę obserwatorów w social mediach o ciekawostki i oraz fakty o zdrowym odżywianiu. Udostępniane informacje wyszukują w portalach i publikacjach naukowych . Projekt uświadomił realizatorom jak duży jest poziom niewiedzy, mitów, błędnych przekonań dotyczący tak istotnej kwestii jak odżywianie.

Autorami i realizatorami projektu są:

Joanna Kucharska
Katarzyna Zwierzchowska
Kalina Wojciechowska
Magdalena Marszałek
Daria Kwarciak
Emilia Kwarciak
Jan Wyporkiewicz
Miłosz Cebula
Maria Kubik

Autor: Anna Wojnowska-Duplicka, Izabela Złonkiewicz, Ewa Traczewska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Logo - Zwolnieni z Teorii

  Logo - Zwolnieni z Teorii

 • Powiększ zdjęcie Młodzi dorośli - zdjęcie 1

  Młodzi dorośli - zdjęcie 1

 • Powiększ zdjęcie Młodzi dorośli - zdjęcie 2

  Młodzi dorośli - zdjęcie 2

 • Powiększ zdjęcie Młodzi dorośli - zdjęcie 3

  Młodzi dorośli - zdjęcie 3

 • Powiększ zdjęcie Niewypowiedziane słowa - zdjęcie 1

  Niewypowiedziane słowa - zdjęcie 1

 • Powiększ zdjęcie Niewypowiedziane słowa - zdjęcie 2

  Niewypowiedziane słowa - zdjęcie 2

 • Powiększ zdjęcie Zdrowi i odporni - zdjęcie1

  Zdrowi i odporni - zdjęcie1

 • Powiększ zdjęcie Zdrowi i odporni - zdjęcie 2

  Zdrowi i odporni - zdjęcie 2

 • Powiększ zdjęcie Zdrowi i odporni - zdjęcie 3

  Zdrowi i odporni - zdjęcie 3

 • Powiększ zdjęcie ODD Minds Project - zdjęcie 1

  ODD Minds Project - zdjęcie 1

 • Powiększ zdjęcie ODD Minds Project - zdjęcie 2

  ODD Minds Project - zdjęcie 2

 • Powiększ zdjęcie Zdrowy talerz

  Zdrowy talerz