Uczniowie klasy 2E uczyli się biologii z naukowcami Uniwersytetu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 lutego 2017

W dniu 17 lutego 2017 r. uczniowie klasy 2E (biol-chem) uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Biologii UJK.

Zajęcia odbyły się w ramach  innowacji metodycznej i organizacyjnej z biologii pt. „Jak działa organizm człowieka?” realizowanej ze strony Uniwersytetu przez dr Małgorzatę Radzimirską oraz ze strony Liceum przez nauczycielkę biologii Annę Baran. Miały charakter ćwiczeń praktycznych, laboratoryjnych, podczas których pod opieką profesjonalnej kadry uczelni uczniowie wykonywali obserwacje. Ćwiczenia odbywały się równolegle w trzech grupach, w warunkach w jakich pracują studenci uczelni wyższych.

W  Zakładzie Anatomii Porównawczej Kręgowców uczniowie zapoznali się z anatomią ssaka (człowiek to przecież ssak :-)) na przykładzie szynszyli. Prof. UJK dr hab. Elżbieta Nowak oraz dr Jacek Kuchinka w bardzo ciekawy sposób przestawili budowę tego zwierzęcia,  prezentując topografię i morfologię narządów oraz nawiązując do różnic i podobieństw z człowiekiem.

Dr Małgorzata Radzimirska poprowadziła zajęcia z histologii. Każdy uczeń miał na stanowisku zestaw preparatów oraz bardzo dobrej jakości mikroskop optyczny, co w warunkach szkolnych jest nieosiągalne. Każdy mógł samodzielnie odszukać właściwą tkankę oraz zaobserwować jej charakterystyczne cechy, które były w sposób bardzo przystępny  przez Panią doktor przedstawione . Okazało się, że mikroskopy nie są jednak takie straszne i naprawdę COŚ w nich widać! ;).
W Zakładzie Biologii Komórki i Mikroskopii Elektronowej dr Małgorzata Łysek-Gładysińska oraz dr Anna Wieczorek wprowadziły uczniów w świat mikro a nawet nano, gdyż nie tylko pokazały techniki wykonywania preparatów (głównie parafinowych) do mikroskopów optycznych) ale również do mikroskopu elektronowego. Uczniowie dowiedzieli się, że mikroskopia elektronowa to takie czary-mary, które niekoniecznie udają się każdego dnia. Potrzebna jest duża wiedza, doświadczenie i ogromna cierpliwość. Chętni uczniowie mieli nawet szansę posłużyć się mikrotomem i sprawdzić w jaki sposób tnie się skrawki potrzebne do przygotowania preparatu. Podczas zajęć licealiści uzyskali informację o praktycznym wykorzystaniu mikroskopii nie tylko w pracy naukowej, ale również w diagnostyce chorób nowotworowych.
W tym roku szkolnym zaplanowane są kolejne zajęcia ćwiczeniowe na UJK oraz w innych placówkach naukowych i medycznych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 1

    Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 1

  • Powiększ zdjęcie Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 2

    Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 2

  • Powiększ zdjęcie Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 3

    Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 3

  • Powiększ zdjęcie Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 4

    Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 4

  • Powiększ zdjęcie Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 5

    Lekcja biologii na UJK - zdjęcie 5