Szkolenie w St. Julian's (MALTA)
W dniach od 3.10 do 14.10 2022 w mieście St. Julian’s na Malcie odbyło się szkolenie grupy nauczycieli współfinansowane z Unii Europejskiej. W szkoleniu uczestniczyły 2 nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: Anna Iwaniuk i Monika Ślusarczyk. Program szkolenia obejmował zajęcia w wymiarze 50 godzin.
W czasie mobilności nauczycielki uczestniczyły w dwutygodniowym szkoleniu pt. CLIL Methodology & ICT Tools for Teachers working with CLIL. W pierwszym tygodniu omawiały zagadnienia związane z metodyką nauczania zintegrowanego, planowaniem lekcji, rodzajem pytań wykorzystywanych na zajęciach, graficzne organizatory, takie jak różne rodzaje tabel, map myślowych, itp. Obejrzały fragmenty lekcji wykorzystujących metodę CLIL. Omawiały różne rodzaje inteligencji, zastanawiały się nad możliwością zaangażowania społeczności lokalnej w proces nauczania zintegrowanego. Drugi tydzień kursu poświęcony był w całości nowoczesnym technologiom informacyjnym, które mogą uatrakcyjnić lekcje przygotowywane z wykorzystaniem metody CLIL. Uczestnicy poznali wiele aplikacji do przygotowywania ćwiczeń interaktywnych, tworzyli 'webquest' - rodzaj metody projektów zorientowanej na uczniowskie badania w oparciu o instrukcję umieszczoną na stronie internetowej.
Poza udziałem w kursie, uczestniczyli również w dwóch wycieczkach fakultatywnych z przewodnikiem do stolicy Malty Valletty, i byłej stolicy Mdiny, podczas których poznali wiele ciekawych faktów dotyczących historii Malty, architektury, kultury i zwyczajów jej mieszkańców. Wiedzę na temat tego kraju wzbogaciły również samodzielne wyprawy do innych znanych i mniej znanych miejsc na Malcie w towarzystwie innych uczestników kursu, co pozwoliło również zapoznać się z kulturą i zwyczajami państw Unii Europejskiej (Włochy, Czechy, Węgry, Słowacja, Hiszpania, Gujana Francuska), z których pochodzili uczestnicy kursu oraz wymienić się doświadczeniami zawodowymi. Szkolenie odbyło się w ramach grantu przyznanego na realizację szkoleń nauczycieli w ramach przyznanej 5-letniej akredytacji. Koordynatorem projektu jest Gabriela Olea Martin.