Warsztat teatralny w Węgajtach

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 maja 2011

Od 21. do 25. maja Grupa Kotlovnia w ramach stypendium przyznanego przez stowarzyszenie absolwentów naszej szkoły Żeromszczacy uczestniczyła w warsztacie teatralnym prowadzonym przez Teatr Węgajty.
Węgajty to mała wioska położona niedaleko Olsztyna w gminie Jonkowo. Sam teatr (zaadaptowana stodoła) mieści się w lesie, ok. 2 km od „centrum” wsi (za które obrać można ławeczkę niedaleko sklepu monopolowego). Teatr został założony w 1986r. przez Wacława i Erdmute Sobaszków, od 2000r. prowadzi zajęcia o charakterze warsztatowym, od 2003 organizuje letni festiwal Wioska teatralna.

Tym, co nas urzekło we wsi i teatrze Węgajty, to wyjątkowy spokój, harmonia i życie zgodnie z naturą – tak różny świat od rzeczywistości, w której żyjemy na co dzień! To właśnie organiczność, która podkreślana jest tutaj na każdym kroku, może wywołać szok w przyzwyczajonych do komfortu mieszczuchach. Również charakter twórczości teatru nie należy do pospolitych. Grupa ogromną wagę przywiązuje do tradycyjnych, pieśni i tańców , a efekt jest tak onieśmielający, że przywitani takim pokazem zaniemówiliśmy z wrażenia. Jednak kolejne dni warsztatów przekonały nas, że praca w tym środowisku jest wyjątkowo rozwijająca. Mieliśmy okazję poznać tajniki tańca gaga z Natalią Iwaniec (po którym zostały nam pamiątki w postaci dorodnych siniaków). Mniej bolesna, lecz równie ciekawa okazała się nauka tańców tradycyjnych - staliśmy się specjalistami w dziedzinach wszelkich polek, menuetów, pląsów słowiańskich i żydowskich. Po wysiłku fizycznym ćwiczyliśmy nasze struny głosowe we wszelkiej maści kanonach.
Chyba najsilniej w pamięć zapadła nam jednak wyjątkowa wizyta. Mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak pracuje Teatr Węgajty wraz z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Była to próba do przedstawienia „Iwona poślubiona” (na podstawie „Iwony, księżniczki Burgunda” oraz „Ślubu” – dramatów Witolda Gombrowicza). Dlaczego będziemy ją wspominać? Aktorzy z DPS - u bez wątpienia mogliby zaskoczyć swą prawdą niejednego mistrza gry. Dzięki nim odkryliśmy nowy wymiar sztuki. Nowy wymiar człowieka. Nie sposób opisać uczuć, jakie towarzyszyły nam w tamtych chwilach.
Pobyt w Węgajtach od strony artystycznej zaowocował powstaniem nowej, parominutowej etiudy pt. „Powidełka”, którą mieliśmy okazję pokazać na Warmii dwukrotnie.
Karolina Nieckarz

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 1

  Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 1

 • Powiększ zdjęcie Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 2

  Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 2

 • Powiększ zdjęcie Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 3

  Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 3

 • Powiększ zdjęcie Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 4

  Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 4

 • Powiększ zdjęcie Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 5

  Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 5

 • Powiększ zdjęcie Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 6

  Warsztat teatralny w Węgajtach - zdjęcie 6