Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Czytanie na trawie

Przejdź do - Czytanie na trawie

Dzięki słonecznej aurze 22 września, spotkaliśmy się już po raz trzeci w tym roku szkolnym na głośnym czytaniu wakacyjnych lektur. Wysłuchaliśmy fragmentów : „Portretu Doriana Greya” Oskara Wilde’a, „Sześćdziesięciu felietonów najjadowitszych” Jerzego Pilcha i poradnika Stéphane Garniera „Żyć jak kot”. Do lektury wybranych książek zachęcały Zuzia Chęcina uczennica klasy 3a oraz nauczycielki języka polskiego panie Lilla Winiarska-Mancini i Joanna Zarzecka.

Na kolejnym spotkaniu 29 września będziemy czytać książki o zwierzętach. Zapraszam

22 września 2020
Anna Wojnowska-Duplicka

Czytanie na trawie

Przejdź do - Czytanie na trawie

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, po raz kolejny spotkaliśmy się na czytaniu wakacyjnych lektur. Wybrane książki przedstawili uczniowie: Sylwia Jańczyk, Dominika Nathali i Michał Janusz. Wysłuchaliśmy fragmentów: „Kirke” Madeline Miller, „Słowika” Kristin Hannah i „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego. Zajrzyjcie do tych fascynujących książek.

Kolejne spotkanie 22 września, zapraszam

15 września 2020
Anna Wojnowska-Duplicka

Czytanie na trawie

Przejdź do - Czytanie na trawie

Po blisko półrocznej przerwie powróciliśmy do naszych stałych spotkań z książką. Pierwsze tegoroczne „głośne czytanie” odbyło się na szkolnym dziedzińcu. Fragmenty swoich wakacyjnych lektur zaprezentowali uczniowie i nauczyciele. Czytaliśmy: „Kobiety Witkacego” Małgorzaty Czyńskiej, „Tajemną historię” Donny Tartt , a także wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Na łące”. Zapraszamy do lektury

8 września 2020
Anna Wojnowska-Duplicka
Czytaj więcej o: Czytanie na trawie

Piątek z książką – głośne czytanie

Przejdź do - Piątek z książką – głośne czytanie

Inspiracją lutowego spotkanie z książką były obchodzone niedawno walentynki. Nawiązując do święta zakochanych, czytaliśmy poezję miłosną. Różnorodność wybranych utworów była ogromna, a wśród nich wiersze klasyków, poetów współczesnych, noblistów i autorów mniej popularnych. Zapraszamy do lektury poetyckich wyznań miłosnych.

21 lutego 2020
Anna Wojnowska-Duplicka
Czytaj więcej o: Piątek z książką – głośne czytanie

Ogólnopolski Konkurs Literacki

Informujemy, że zarządzeniem Nr 11/20 Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty z dnia 11 lutego 2020 r. Ogólnopolski Konkurs Literacki „O Pióro Stefana" został umieszczony w wykazie konkursów, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021 na terenie województwa świętokrzyskiego.

17 lutego 2020
Anna Wojnowska-Duplicka

Piątek z książką – głośne czytanie

Przejdź do - Piątek z książką – głośne czytanie

Mottem piątkowego spotkania z książką był cytat z Wielkiego testamentu F. Villona „Ach, gdzież są niegdysiejsze śniegi!”. Klimat mroźnej i śnieżnej zimy przywołaliśmy opisem z powieści E. Rylskiego Warunek, fragmentem Sklepów cynamonowych B. Schulza oraz przygodami bohaterów Zimy Muminków T. Jonsson. Zapraszamy do lektury.

24 stycznia 2020
Anna Wojnowska-Duplicka
Czytaj więcej o: Piątek z książką – głośne czytanie

Academica

Logo Academica

Miło nam poinformować, że od dnia 6.01.2020 r. czytelnicy  korzystający z biblioteki szkolnej uzyskali dostęp do platformy Academica.

Academica to obecnie ponad 3 miliony publikacji – w tym najnowsze podręczniki, monografie, czasopisma specjalistyczne, a także lektury na olimpiady przedmiotowe.

Z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, na stronie academica.edu.plmożna przeglądać katalog i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach.

Publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w bibliotece szkolnej w godzinach jej pracy na przeznaczonym do tego celu komputerze.

Jeśli nie znajdą Państwo w Academice poszukiwanej publikacji, to warto zgłosić ten brak bibliotekarzowi. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową każda współczesna publikacja książkowa (od XIX wieku) może zostać w ciągu kilku dni zeskanowana i udostępniona. Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki.

Zapraszamy serdecznie!

6 stycznia 2020

Konkurs dotyczący twórczości G. Herlinga-Grudzińskiego

Przejdź do - Konkurs dotyczący twórczości G. Herlinga-Grudzińskiego

Justyna Kubicka, uczennica klasy 2 a, została laureatką konkursu internetowego na temat życia i twórczości G. Herlinga-Grudzińskiego, zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach  dla uczniów szkół średnich oraz studentów z Kielc i województwa świętokrzyskiego.
Serdecznie gratulujemy.

6 czerwca 2019

Czwartek z książką - głośne czytanie

Przejdź do - Czwartek z książką - głośne czytanie

Majowe spotkanie z książką upłynęło pod znakiem prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Obchody roku pisarza, absolwenta naszej szkoły, skłoniły nas do lektury opowiadania Pieta dell’Isola oraz Innego świata. Wybrane teksty czytały p. Lilla Winiarska-Mancini, nauczycielkę j. polskiego oraz uczennica klasy 2a, Justyna Kubicka.
Na spotkaniu wysłuchaliśmy również fragmentu powieści Trzej muszkieterowie. Dwadzieścia lat później Aleksandra Dumas zaprezentowanego przez Karolinę Czech, uczennicę klasy 2a.

23 maja 2019
Czytaj więcej o: Czwartek z książką - głośne czytanie

Czwartek z książką - głośne czytanie

Przejdź do - Czwartek z książką - głośne czytanie

Na  ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu z książką, nauczyciele czytali uczniom ulubione książki swojego dzieciństwa. Pani Małgorzata Lepucka przybliżyła nam Szelmowstwa lisa Witalisa Jana Brzechwy, panie Lilla Winiarska-Mancini i Elżbieta Pukalska odczytały ulubione fragmenty Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren.

13 czerwca 2019
Czytaj więcej o: Czwartek z książką - głośne czytanie