Strona główna

Darmowy Kurs CSS

Dzień otwarty szkoły-19 listopada 2018 r. godzina 1630

Najnowsze wydarzenia

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości

Powiększ zdjęcie Medal%20100-lecia%20Odzyskania%20Nipodleglości%20dla%20Pana%20Zbigniewa%20Kowalskiego

15 listopada 2018 roku pięćdziesiąt osób z województwa świętokrzyskiego zostało uhonorowanych okolicznościowymi „Medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości” nadanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego. Odznaki wręczyli w Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Pani Agata Wojtyszek i wicewojewoda Pan Andrzej Bętkowski. Medal przyznano osobom, które w jakiś szczególny sposób wyróżniły się w kultywowaniu historii oraz tradycji naszego narodu, a także tym, które bezpośrednio walczyły o naszą niepodległość. Z przyjemnością informujemy, że wśród odznaczonych osób znalazł się nauczyciel historii I LO w Kielcach Pan Zbigniew Kowalski.

 

15 listopada 2018
Czytaj więcej o: Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Rozstrzygnięcie konkursu TRADUCTOR

Powiększ zdjęcie Traductor%202018%20-%20zdjęcie%201

W dniu  9 listopada 2018 r.  odbyła się w I LO  im. S. Żeromskiego w Kielcach uroczystość  obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości połączona z wręczeniem nagród i zakończeniem   V  edycji Konkursu na najlepsze tłumaczenie tekstów literackich z języka francuskiego oraz najlepszy esej w języku polskim związany z tematyką francuską. Tytuł Konkursu „Polska i Francja 1914-1918”. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest nauczyciel języka francuskiego i hiszpańskiego w I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach Pan Mieczysław Chomicz.

            Gościem honorowym uroczystości był Pan Frédéric de Touchet  - Konsul Generalny Francji. Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty  reprezentowała Pani Wizytator Renata Jędrzejewska.  W czasie uroczystości wykład na temat "Francja a Polska 1914-1920" wygłosił prof. UJK Pan Jerzy Pająk.

Przedstawiciele  Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych i nauczyciel  I LO w Kielcach Pan Zbigniew Kowalski przybliżyli nam historię „Błękitnej Armii” gen. Hallera oraz   opowiedzieli o obchodach 100 rocznicy zakończenia Wielkiej Wojny, w  których uczestniczyli  w Verdun. 

Nikola Heromińska z klasy 3F zapewniła oprawę artystyczną imprezy. Piosenki w jej wykonaniu zarówno w języku francuskim jak i polskim wywołały wśród publiczności gromkie brawa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród.

Głównym fundatorem był Crédit Agricole, reprezentowany przez  Pana Przemysława Ponikowskiego – Dyrektora Zespołu Placówek Bankowych

Nagrody ufundowali również : Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik,  Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas i Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek

9 listopada 2018
Czytaj więcej o: Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Rozstrzygnięcie konkursu TRADUCTOR

Rekord dla Niepodległej

Powiększ zdjęcie Rekord%20dla%20Niepodległej%20-%20zdjęcie%201

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasze liceum włączyło się do akcji ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej  „Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada 2018 roku o symbolicznej godzinie 11.11 w sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele wspólnie zaśpiewali 4-zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

9 listopada 2018
Czytaj więcej o: Rekord dla Niepodległej

"Żeromszczacy pamiętają...". Kwesta 2018.

Powiększ zdjęcie Kwesta%202018%20-%20zdjęcie%201

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przemijającym życiem, czas w którym wspominamy tych, którzy od nas odeszli. "Żeromszczacy pamiętają...." o zmarłych profesorach, absolwentach i pracownikach szkoły.  Uczniowie pod opieką katechetki Urszuli Cielibały  i księży  Marcina Borynia  oraz  Pawła Reja zapalili znicze  na grobach osób związanych z I LO w Kielcach.

Tradycją stało się już, że rokrocznie nauczyciele i uczniowie I LO w Kielcach włączają się w kwestowanie na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków organizowane przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W dniach  1 i 2 listopada na kieleckich cmentarzach kwestowali uczniowie  pod opieką nauczycieli: M.Świat,  M.Sobotowskiej-Rysińskiej, M. Sobieraj,  L.Winiarskiej-Mancini oraz  Z.Kowlskiego.

3 listopada 2018
Czytaj więcej o: "Żeromszczacy pamiętają...". Kwesta 2018.