Grupowa mobilność uczniów - Barcelona 4-9.06.2023
W dniach 4 – 9 czerwca 2023 grupa 40 uczniów klas I, II i III, pod opieką 5 nauczycieli – kierownika wycieczki Gabrieli Olea Martin oraz nauczycieli Anny Pacak, Anny Plachimowicz-Cynkier, Sylwii Szrek-Skulskiej oraz Grzegorza Biskupskiego, uczestniczyła w mobilności uczniów do Barcelony współfinansowanej przez Unię Europejską. Wyjazd odbył się w ramach przyznanej pięcioletniej akredytacji. Podczas wyjazdu uczniowie uczęszczali na zajęcia z nowoczesnych technologii, które odbywały się w szkole Spain BCN-Programs w Barcelonie. 15-godzinne zajęcia ICT w języku hiszpańskim i angielskim obejmowały następującą tematykę:
- Narzędzia do tworzenia fiszek do nauki słownictwa oraz testów sprawdzających wiedzę tj. Quizlet, StudyBlue, Cram, Google Sheets, Memrise, Tinycards
- Narzędzia do tworzenia prezentacji tj. Microsoft PowerPoint, Google Sheets Canva, Adobe Illustrator, Prezi, Adobe Park
- Narzędzia do współpracy w grupie online tj. Google Drive, Microsoft OneDrive, Microsoft Teams, Google Docs, Microsoft Office Online, Dropbox, We transfer
- Tworzenie stron internetowych
Kontakt z językiem hiszpańskim był nieustanny, zarówno podczas zajęć ICT jak i podczas wycieczek, wizyt w restauracjach oraz robienia zakupów. Ponadto po zajęciach uczniowie brali udział w wycieczkach do Tibidabo, na wzgórze Montjuïc oraz zwiedzali najważniejsze zabytki Barcelony tj.
La Sagrada Familia, Passeig de Gracia, La Pedrera, Casa Milla, Casa Batlló, Casa Amatller, La casa de Pascual y Pon, Casa Antonio Rocamora, Plaza Cataluña, Las Ramblas, Ciudad Romana, Catedral de Barcelona, Puente del Obispo, Plaza Felipe Neri, Plaza del Rey, Templo de Augustus, Catedral del Mar, Plaza Jaume 1. Oprowadzał nas przewodnik posługujący się oczywiście językiem hiszpańskim i angielskim. Takie nieustanne obcowanie z językiem obcym niewątpliwie poprawiło płynność mówienia i pozwoliło na przełamanie bariery językowej. Czwartkowe popołudnie uczniowie spędzili na plaży. Wieczorami o godzinie 21 w hostelu odbywały się koncerty na żywo oraz lekcje salsy. Uczestnicy mobilności mieli okazję spróbować hiszpańskich obiadów w postaci tzw. menu del día składającego się z dwóch dań, deseru i wody. Jedną z atrakcji było również podróżowanie metrem, kolejką górską i pociągiem. Podziwialiśmy piękną panoramę Barcelony ze wzgórza Tibidabo oraz Montjuïc. Niektórzy po raz pierwszy podróżowali samolotem. Uczniowie wzorowo reprezentowali I Liceum Ogólnokształcące im Stefana Żeromskiego w Kielcach. Doskonale radzili sobie pod względem zarówno językowym jak i cyfrowym, byli zdyscyplinowani i dobrze zorganizowani. Podczas zajęć informatycznych zachwycili nauczycieli hiszpańskich swoim nienagannym zachowaniem, poziomem języka i chęcią zdobywania wiedzy. Z przeprowadzonej ewaluacji wynika, że uczniowie byli zachwyceni pobytem w Barcelonie.
W bieżącym roku szkolnym na szkolenie ICT wyjechało również do chwili obecnej 9 nauczycieli, 3 nauczycieli języka hiszpańskiego, 4 nauczycieli języka angielskiego, 1 nauczyciel języka polskiego i 1 nauczyciel chemii. Cele 5-letniego Planu Erasmusa są następujące:
- Podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli w dziedzinie nowoczesnych technologii, a w rezultacie poziomu jakości pracy szkoły,
- Uzyskanie wymiaru organizacji europejskiej.
- Zwiększenie znajomości języka angielskiego i hiszpańskiego wśród uczestników projektu, tak aby był on jednym z narzędzi do nauczania danego przedmiotu.
- Modernizacja procesu nauczania poprzez wprowadzenie zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego (łączenie treści programowych różnych przedmiotów z językiem angielskim i hiszpańskim)
Koordynatorem projektu i organizatorem wszystkich mobilności jest Gabriela Olea Martin. Mobilności grupowe uczniów i nauczycieli były współfinansowane przez Unię Europejską w ramach akredytacji przyznanej na lata 2021-2027.