Wyjazd ostatniej grupy uczestników projektu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

23 listopada 2021

Logotyp

W dniu 23.11.2021 r.  w ramach realizacji projektu „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – Żerom rozwija kompetencje kluczowe” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ostatnia grupa Uczestników Projektu wzięła udział zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem zadania było umożliwienie UP pracy metodą badawczą, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, pod nadzorem specjalistów.

Podczas zajęć było ekscytująco: był ogień, były wybuchy, były dymy.

A nawet morderstwo!

Trochę jak u Hitchcocka prowadzący zajęcia starali się zmaksymalizować naszą uwagę stopniując napięcie.

Jako, że pobyt w laboratoriach zapowiadał się niebezpiecznie, wyposażono nas w odzież ochronną i okulary.

Ale po kolei.

Najpierw Warszawa przywitała nas chłodem i pierwszym w tym roku śniegiem, a potem… potem było już tylko zimniej. Temperatura sięgała nawet -195,75°C.

-195,75°C  to temperatura wrzenia ciekłego azotu, więc mogliśmy się zachwycać  unoszącą się parą podczas  doświadczeń (jako że parujący azot jest bardzo zimny, kondensuje się przy nim woda w powietrzu i czyni go widocznym). Eksperymentowaliśmy z wpływem ciekłego azotu na różne materiały (żywność, plastik, objętość gazów w balonikach, co kończyło się głośnym wybuchem, obserwowaliśmy lewitujący nadprzewodnik wysokotemperaturowy YBCO).

I ciągle było  zimno, gdy do doświadczeń używaliśmy suchego lodu (ok. -80°C ) konstruując  urządzenie do obserwacji promieniowania.

Na szczęście na chemii przywitano nas ciepło. A nawet zrobiło się gorąco, gdyż na podłodze były ślady morderstwa.

Próbując rozwikłać zagadkę zebraliśmy materiał dowodowy i przystąpiliśmy do badań.

Wskazówką dla nas były zapisane przez ofiarę słowa oraz odciski linii papilarnych, które wykryliśmy używając lampy UV.

Oznaczyliśmy grupy krwi pozostawione na miejscu zbrodni przez ofiarę i mordercę wykorzystując testy aglutynacji.

Cel wyprawy do CNK został osiągnięty, ponieważ mogliśmy wykonać eksperymenty i obserwacje przy użyciu profesjonalnego sprzętu i odczynników, których nie można stosować podczas lekcji szkolnych.

Autor: Anna Baran