Lubię laboratorium

10 listopada 2021

Logotyp

W ramach projektu „Doświadczam, rozumiem, tłumaczę – Żerom rozwija kompetencje kluczowe” realizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego (LiderProjektu) i Gminę Kielce/I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (Partner w Projekcie) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w dniu 10.11.2021 r. przeprowadzone zostały przez nauczycieli biologii: panią Iwonę Dudę, panią Katarzynę Pióro oraz panią Annę Baran zajęcia pod hasłem „Lubię laboratorium” .

Warsztaty zgodnie z planem odbywały się w trzech pracowniach biologicznych nr 30, 48 i 49.

Zajęcia odbywały się z wykorzystaniem sprzętu i wyposażenia zakupionego w ramach projektu do trzech pracowni biologicznych. Zajęcia były prowadzone metodami aktywnymi, włączającymi Uczestników Projektu (z klas 3C, 3Cg, 3D, 3Dg, 3E, 3Eg) do prowadzonych doświadczeń laboratoryjnych oraz obserwacji biologicznych.

Ponieważ głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie nauk przyrodniczych w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas o różnych profilach.

Każdą grupą na przygotowanych wcześniej stanowiskach opiekowali się przydzieleni do danego stanowiska i odpowiednio przeszkoleni wcześniej Uczestnicy Projektu.

Podczas zajęć laboratoryjnych, biorący w nich udział uczniowie mogli zapoznać się z różnymi aspektami biologii:

  1. uczyli się jak przy udziale odpowiednich odczynników chemicznych wykrywać związki organiczne (węglowodany, białka) zawarte w produktach spożywczych,
  2. dowiedzieli się dlaczego woda utleniona się pieni, gdyż mogli obejrzeć pokaz doświadczeń, w których wykrywany jest enzym katalaza obecny w tkankach roślinnych i zwierzęcych, powodujący rozkład wydzielanego w organizmie szkodliwego nadtlenku wodoru,
  3. przekonali się jak ważna jest metoda obserwacji w uczeniu się biologii, gdyż mogli poznać i doskonalić techniki mikroskopowania oglądając preparaty mikroskopowe tkanek roślinnych i zwierzęcych oraz elementy szkieletu człowieka na modelach anatomicznych.
Autor: Anna Baran